Vali Yaman Organlarını Bağışladı… | 9.11.2012 

 

03-09 Kasım organ bağışı haftası dolayısıyla, 09 Kasım 2012 Cuma günü Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda Organ Bağışı Kampanyası düzenlendi.

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, düzenlenen Organ Bağışı Kampanyasına katılarak organ bağışında bulundu.

Vali Mustafa Yaman yaptığı konuşmada; “Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı tüm dünyada ve ülkemizde her geçen gün artmaktadır. Hastaların çoğu organ ve doku nakli beklerken hayatını kaybetmektedir. Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerde doku ve organ verici sayısı ortalama 1 milyonda 20 iken, ülkemizde 5’tir. Hataların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının arttırılması ülkemizin öncelikli hedeflerindendir. Türkiye’de birçok Devlet ve Üniversite Hastanesinde organ bağışı işlemleri yapılmaktadır.

Bağışlanan organların nakledilmesi, Sağlık Bakanlığı’nın denetim ve gözetiminde, bilgisi dahilinde gerçekleştirilir. Çeşitli kurum ve kuruluşlar, zaman zaman organ bağışı kampanyaları düzenlemektedir. Bugünkü etkinlikteki amacımız organ bağışı konusunda toplum bilincini artırmak, farkındalık oluşturmak üzere Kırklareli Kamu Kurum ve Kuruluşları olarak topluma model olmaktır. Unutulmamalıdır ki Türkiye genelinde binlerce hasta organ beklemekte, ölümle yaşam arasındaki çizgide hayata umutla tutunmaya çalışmaktadır.” dedi.

Organ Bağışı Kampanyasına; Vali Mustafa Yaman, Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Kırklareli Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Mustafa Saymaz, İl Sağlık Müdür V. Çiğdem Cerit, İl Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Nihat KUTLUAY, Kurum Amirleri ve Basın Mensupları katılarak organlarını bağışladılar.